Ha a közösségi háló segítségével szeretné megszólítani a munkáltatókat, a profiljának összhangban kell lennie azzal, amit a nyilvánosság felé mutatni akar, és fiókját, például az önéletrajzát a célközönséghez kell igazítania.
A közösségi médiában létrehozott profilját tegye érdekessé a potenciális munkáltatók számára. Adja meg a releváns adatokat; ha pedig azt szeretné, hogy a munkáltatók több közösségi hálón is lássák, tegye ki a linkeket, például írja be a LinkedIn fiókjának címét a Twitter profiljába.
Ha tényleg meg akarja mutatni a képességeit, és a Facebookon vagy a Google+-on szeretné reklámozni magát, hozzon létre professzionális rajongói oldalt. Ezeket pontosan ugyanúgy ki lehet posztolni, mint a közösségi hálón működő személyes profilját, ugyanakkor itt minden fontos információt feltüntethet magáról, amivel a munkáltatót megkíméli a személyes profil böngészésétől. Ügyeljen arra, hogy ezt mindig frissíteni kell és karban kell tartani, mint egy blogot, máskülönben komolytalannak tűnhet.
A munkáltatók érdeklődésének felkeltéséhez az is hasznos lehet, ha a LinkedInen és hasonló szolgáltatásokon referenciákat vagy ajánlásokat kér a korábbi munkáltatóktól. Az érdeklődők így rögtön láthatják a referenciákat, és meg tudják szerezni a volt munkáltatók elérhetőségét is.
A profiloldalára friss, "professzionális" képet töltsön fel. Amennyiben több közösségi oldalon is jelen van, mindegyiken ugyanazt a képet használja. Ezzel azt mutatja, hogy tisztában van a vizuális identitásával és a személyes márkájával, egyben a munkáltatók számára is megkönnyíti az azonosítást.
Kövesse az Önt érdeklő vállalatokat. Mutassa ki, hogy érdekli az iparág. Kövesse az ágazati híreket. Ezzel jelzi, hogy lépést tart az ágazat fejleményeivel.
Intézzen konstruktív megjegyzéseket a kiszemelt iparág vagy vállalat kampányaihoz, híreihez vagy csoportjaihoz. Ezzel jelzi, hogy érti, amit olvas, a munkáltatók pedig ebből láthatják a kutatási és analitikai készségeit.
Vegye fel a kapcsolatot a vállalat alkalmazottaival, így többet tudhat meg a vállalatról. Lehet, hogy nem kap választ, de ha sikerül egy alkalmazott szemszögéből megismernie a vállalatot, könnyebben eldöntheti, hogy szeretne-e annál a cégnél, illetve az adott ágazatban dolgozni.
Még ha nem is szeretné, hogy a munkáltatók lássák a profilját, arra fel kell készülnie, hogyesetleg megnézik. Egy amerikai jelentés szerint a munkáltatók 45%-a használja a közösségi médiát a jelöltek kiválasztása során.
Ha a munkáltatók megnézik az Ön profilját, ez azt jelenti, hogy a következőket fogják figyelni.
Megjelenés: Milyennek mutatja magát? Pozitív szellemiségű? Panaszkodik a korábbi munkáltatójára?
Interperszonális készségek: Hogyan kommunikál, hogyan beszél másokkal?
Ellenőrzés: Az online feltüntetett adatai egyeznek az önéletrajzban szereplőkkel?
Válassza ki az Ön számára legkedvezőbb közösségi médiafelületet. Ha élőben szeretné kommentálni az eseményeket vagy valós idejű párbeszédet szeretne folytatni, akkor a Twitter a legjobb megoldás. Ha egy vállalatról szeretne tájékozódni vagy szakmai párbeszédre vágyik, hasznosabb lehet a LinkedIn.
A különböző ágazatokhoz különböző közösségi hálózatokat lehet használni. Ha kreatív tevékenységet végez, érdemes lehet kitenni néhány munkáját a http://www.reddit.com oldalra, vagy akár az önéletrajzát is elkészítheti infografika formájában. Ha köze van a videokészítéshez vagy újságíráshoz, állítson össze önéletrajz-videót, és töltse fel a You- Tube-ra. Gondoskodjon róla, hogy ezek az erőfeszítései láthatóak legyenek, azaz tüntesse fel őket a szakmai profiljában, például a LinkedIn-en, vagy írja be a linkeket az önéletrajzába.
Ehhez olyan linkrövidítő szolgáltatásokat is igénybe vehet, mint a http://bitly.com, http:// tinyURL.com és a http://goo.gl. Ha személyre szabja a saját linkjeit, ezzel nemcsak a munkáltatóknak segít a rövid, könnyen megjegyezhető linkek megtalálásában; a szolgáltatások némelyikével azt is nyomon követheti, mikor és hol kattintottak az Ön linkjére. Ebből tudni fogja, hogy valaki érdeklődött, amit a potenciális munkáltatónál interjú közben meg is említhet.
A közösségi hálón kialakított profilját igazítsa hozzá a kiszemelt iparághoz. Ha műszaki vagy számítógépes területre készül, a cikkekhez fűzött megjegyzéseivel ezeket a készségeket hangsúlyozza ki a profiljában. Ha a marketing vagy PR területét célozta meg, a párbeszédekkel mutassa, hogy jól bánik az emberekkel.
A füzet megírásának idején Európában a Facebook számít az első számú közösségi oldalnak, de a Twitter, a LinkedIn és a Google+ szintén népszerű. Érdemes azonban annak az országnak is utánanézni, ahol dolgozni szeretne: hogy itt mi a népszerű, azt olyan piackutató szolgálatoktól tudhatja meg, mint a Comscore vagy a nemzeti statisztikai szolgálatok. Az alább felsorolt európai országokban például több más, népszerű platform is működik (ez ugyancsak a megírás idejére vonatkozik):
Németország: Xing (http://www.xing.com)
Hollandia: Hyves (http://hyves.nl)
Lengyelország: Nasza Klasa (http://nk.pl)
Spanyolország: Tuenti (http://www.tuenti.com)